Κατερίνα Γεωργαντή

Απόφοιτος του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (1997) και της Σχολής Νηπιαγωγών Αθηνών (1981). Μεταπτυχιακό Δίπλωμα Ειδίκευσης (M.Ed.) από το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο (2007). Μέλος της Επιστημονικής Εταιρείας "Ελληνικό Δίκτυο για την εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση". Τα ενδιαφέροντά της αφορούν την εφαρμογή της αλληλεπιδραστικής βιντεοδιάσκεψης στο σχολείο. Το 2005 βραβεύτηκε με το 1ο Εθνικό βραβείο e Twinning του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση για το πρόγραμμα  "Αntiqua aqua" που αφορούσε την εφαρμογή αλληλεπιδραστικής βιντεοδιάσκεψης στο σχολείο. Το 2008 συμμετείχε στο παγκόσμιο πρόγραμμα εκπαιδευτικών του Japan Foundation στην Ιαπωνία για το διεθνές  εκπαιδευτικά πρόγραμμα  εξ αποστάσεως εκπαίδευσης που διοργανώνει με μαθητές από την Ελλάδα και την Ιαπωνία. Εργασίες της έχουν παρουσιαστεί και δημοσιευτεί στα πρακτικά διεθνών και ελληνικών συνεδρίων. Συμμετείχε στο 1ο Φεστιβάλ Εκπαιδευτικών Ταινιών στην Πάτρα, όπου παρουσίασε το εκπαιδευτικό βίντεο "Ελαιοσυνθέσεις". Εργάζεται ως καθηγήτρια ελληνικής φιλολογίας στο 2ο Πειραματικό Γυμνάσιο Αθηνών και διδάσκει σε σεμινάρια εκπαίδευσης ενηλίκων.