Θανάσης Καραλής

Είναι επίκουρος καθηγητής Διά Βίου Μάθησης και Εκπαίδευσης Ενηλίκων στο Τμήμα Επιστημών της Εκπαίδευσης και της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία του Πανεπιστημίου Πατρών. Σπούδασε Θετικές Επιστήμες στο Πανεπιστήμιο Πατρών, και στη συνέχεια έκανε μεταπτυχιακές σπουδές στην Εκπαιδευτική Πολιτική, τον Εκπαιδευτικό Σχεδιασμό και τη Διοίκηση της Εκπαίδευσης. Η διδακτορική του διατριβή εντάσσεται στο πεδίο της αξιολόγησης θεσμών και πολιτικών δια βίου μάθησης και εκπαίδευσης. Έχει συνεργαστεί με μεγάλο αριθμό φορέων ως εκπαιδευτής, σύμβουλος, συντονιστής και αξιολογητής προγραμμάτων εκπαίδευσης και κατάρτισης. Συνεργάζεται με το Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο από το 1998, αρχικά ως μέλος της πρώτης ομάδας ανάπτυξης διδακτικού υλικού, μέλος ΣΕΠ και συντονιστής για τη μεταπτυχιακή θεματική ενότητα «Εισαγωγή στην Εκπαίδευση Ενηλίκων», και στη συνέχεια ως μέλος ΣΕΠ και συντονιστής της μεταπτυχιακής θεματικής ενότητας «Σχεδιασμός, Διοίκηση, Αξιολόγηση Προγραμμάτων Εκπαίδευσης Ενηλίκων». Είναι ιδρυτικό μέλος και μέλος του Δ.Σ. της Ελληνικής Επιστημονικής Ένωσης Εκπαίδευσης Ενηλίκων.