Liliana Rujanu

Rujanu Liliana has a bachelor degree in engineering and a master’s degree in adult education from Al.I.Cuza University, Romania. She has worked as teacher trainer in adult education at the Teacher Trainer Centre in Iasi, Romania since 2000. As teacher trainer she dealt with counseling and evaluation for professional and institutional development. From September 2005 until September 2009 she was also the School Inspector within the Country School Inspectorate. Prior to that, she was the Principal, Deputy Head of Holboca Agricultural School, a Member of the administration council, the regional inspector trainer and she worked at the Local School Inspectorate and the Teachers’ Resource Center. Ms. Rujanu is an expert in adult education certified in inspection, public procurement, auditing, training, mentoring and project management. She has been numerous times the coordinator of European projects, such as Leonardo da Vinci and Grundtvig.